Bitlis Evde Ek İş

Doğu Anadolu Bölgesi admin

Doğu Anadolu’nun muhteşem ve bir o kadar da soğuk olan Bitlis şehri, son zamanlarda birçok sektör ve alanda gelişme gösteren ülkemizin şahane illerinden biridir. Bitlis’te yazın ve kışın sürekli soğuk geçmektedir. Yaz aylarında bile soğukluğu hissetmek mümkün. Özellikle’de kış ayları çok çetin ve kar yağışlı olduğu için tarım alanında pek gelişme sağlayamamış, fakat hayvancılık alanında oldukça gelişmiş bir şehirdir. Bitlis halkı genellikle evlerinin geçimini hayvancılık alanında kazandıkları ile geçindirmektedir. Tarım alanları kısıtlı olan Bitlis’in en güzel ve en önemli ilçelerinden biri olan Tatvan hem turistik hem de sahip olduğu Van gölü sayesinde Türkiye’nin gözde ilçelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Nüfusun çoğunluğu genellikle hayvancılıkla uğraşmakta olup, tarım kadar sanayi alanının da gerekli yatırımların sağlanmaması halinde gelişmediği bir ilimizdir.

BİTLİS’İN BELLİ BAŞLI GEÇİM KAYNAKLARI VE EKONOMİSİ

Bitlis sanayi ve tarım alanında her ne kadar gelişmemekte olan bir şehir olsa da, çok eskilere dayanan tarihinden ötürü Türkiye’nin en eski kültür ve medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan bir il olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten günümüze sürekli arkeologlar tarafından kazı çalışmaları yapılmakta olup, dünya’da ve Türkiye’nin birçok müzesinde yer almakta olan tarihi eser eşyaların bir kısmı bu ilde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkmıştır. Gelişim olarak pek bir faaliyet sağlamadığı için şehrin ekonomisi de düşüktür. Erkek nüfusun bayanlara nazaran daha yüksek olduğu bölge’de ufak firmalar açılsa da işsizlik oranı oldukça yüksek seviyededir.

BİTLİS’TE EVDE YAPILABİLECEK EK İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?

Bitlis’teki birçok ev hanımı evde çanta örerek para kazanmaktadır. Ek iş olarak evlerinde geçirdikleri çoğu boş zamanı çeşitli el becerilerine döken ev hanımları eşlerine ve ev ekonomisine maddi olarak katkıda bulunmaktadırlar. Ev hanımları veya genç kızlar evlerinde oturarak bez çanta ya da makrome örerek para kazanmaktadırlar. Bunun yanı sıra son yıllarda devletin başlatmış olduğu kadın girişimci platformuna dayalı bayanlara eğitim ve iş yeri açma imkânı sunulmaktadır.

İlgili kelimeler:

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir