Ağrı Evde Yapılabilecek Ek İşler

Doğu Anadolu Bölgesi admin

İran’la komşu olan ve Türkiye’nin en doğusunda bulunan ili Ağrı’da, insanlar zorlu kış aylarına alışkın bir şekilde çalışmaktadırlar. İran’la yakınlığı bilinen şehir’de Gürbulak sınır kapısı sayesinde Türkiye-İran hattı oluşmaktadır. Hayvancılığın ve tarımın yoğunluk gördüğü bu şehir’de mevsimlik işlerin başlamasıyla güney’e doğru giderek pamuk toplama işçiliğinde çalışmaktadırlar. Ayrıca Ağrı’dan Karadeniz’e fındık toplamaya giden işçi sayısı da her sene artmaktadır bu şehir içerisinde. Kurban bayramlarında Ağrı ve diğer yakınında ki il ve ilçelere hayvanlarını götürerek geçim kaynaklarını sürdürmektedirler. Ayrıca halı ve kilim dokuma konusunda da üretim göstermekte olan Ağrı, dünyaca ünlü renkli desenlere sahip tiftik ve has yünler ile de tanınmaktadır.

AĞRI’NIN GENEL EKONOMİSİ

Keçi sığır, koyun ve mandalar ile hayvancılığın yoğun olduğu bu ilde, aynı zaman’da arpa, şeker pancarı, çavdar, mısır, pamuk, pirinç ve kendir alanında tarımında baya bir geliştiği gözlenmektedir. Tarımın yanı sıra hayvancılıkta süte elverişli hayvanların beslenmesi üzerine süt ve süt ürünlerinin de geliştiği bu şehirde ülke ekonomisine destek verilmektedir. Bu hayvanlarında dışında tavşan, tilki, sansar, ayı ve kurt gibi av ve yabani hayvanları da boy göstermektedir. Ülkenin ekonomisine can veren bir diğer alanı ise Patros, Doğu Beyazıt ve Tutak bölgesinde bulunan sulama projeleri desteklenerek gelişime açık bir şekilde çalışılmakta. Hayvancılık ve tarım dışında sanayileşmeye çok geç adım atan Ağrı’da, yem fabrikası, şeker fabrikası, tuğla fabrikası, tereyağı ve peynir fabrikası, un fabrikası, et ve balık kurumu, kilim ve halı dokuma atölyeleri bulunmaktadır. Son zamanlarda baş gösteren sanayileşme kısa sürede gelişmiş ve günümüzde önemli yer altı zenginlikleri içerisinde bulunan çimento, tuğla, linyit, mermer, kiremit ve kireç gibi maddeler elde edilmektedir. Ayrıca su kaplıcaları, ponza taşı, kükürt, asbest ve maden suyu zenginlikleri de bulunmaktadır.

AĞRI’DA EVDE YAPILABİLECEK EK İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?

Ağrı’da birçok ev hanımı ve genç kızlar evlerinde halı ve kilim dokuma tezgâhları sayesinde dokudukları kilim veya halıları satarak para kazanmaktadırlar. Ayrıca hayvancılığın meşhur olduğu bu ilde ev hanımları ve genç kız kesimi, hayvanlardan elde edilen etin yanı sıra, süt ve süt ürünlerini ev içerisinde hazırlayarak temiz bir şekilde satışı gerçekleştirip evin ekonomisine destekte bulunmaktadırlar.

İlgili kelimeler:

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir